Ochorenie s názvom epilepsia sa prejavuje opakovanými záchvatmi, ktoré sú sprevádzané dočasnou poruchou vedomia. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia a ako prebieha jeho liečba?
MUDr. Beáta Slezáková, pediater
Glaukóm alebo zelený zákal je chronické očné ochorenie, ktorý sa považuje za druhú najčastejšiu príčinu slepoty. Vysoký vnútroočný tlak mechanicky poškodzuje zrakový nerv a vedie ku zmenšovaniu zorného poľa.
MUDr. Tatiana Ďurčová, oftalmológ
Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či mozog. Vo svete trpí chronickým ochorením obličiek, ktoré môže spôsobiť ich úplné zlyhanie, až 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa.
Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných
Materský tetanus alebo novorodenecký tetanus (Tetanus Neonatorum) je forma tetanu, pri ktorej novorodenec nezískal pasívne imunitu, lebo matka nebola imunizovaná. K prenosu dochádza z nezahojenej kontaminovanej pupočníkovej jazvy alebo zanesením baktérie z nedostatočne sterilizovaných nástrojov pri vedení pôrodu či v šestonedelí.
doc. MUDr. Kvetoslava Rimárová, CSc., hygienik, epidemiológ
Plienková dermatitída patrí k zvláštnej forme chronickej kontaktnej dermatitídy, kedy sa mechanické a chemické dráždenie v danom prostredí kombinuje so superinfekciou.
doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD., verejné zdravotníctvo - hygiena
Nespavosť sa definuje ako porucha zaspávania, porucha jeho priebehu (kontinuity), resp. predčasné ranné prebúdzanie. Je jednou z najčastejších porúch spánku u dospelých. Tento problém má cca 30-40% ľudí v priebehu roka.
MUDr. Martina Harvanová, všeobecný lekár
Epilepsia predstavuje chronické ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje najmä spontánnymi záchvatmi a poruchami vedomia a bdelosti. Aké sú príčiny tohto ochorenia?
RNDr. Gabriela Kolesárová, imunológ, cytogenetik, biológ
Reumatická horúčka je zápalové ochorenie, ktoré vzniká po bakteriálnej streptokokovej infekcii. Najčastejšie sa s reumatickou horúčkou stretávame po streptokokovej angíne.
MUDr. Jana Husarčeková, otorinolaryngológ
Gastroezofageálny reflux je porucha svalového zvierača, ktorý je v mieste prechodu pažeráka do žalúdka. Potrava prechádza z ústnej dutiny cez pažerák do žalúdka. V mieste prechodu pažeráka do žalúdka sa nachádza svalový zvierač. V prípade poruchy tohto zvierača, tzv. gastroezofageálneho refluxu, preniká žalúdočný obsah späť do pažeráka až do dutiny ústnej.
MUDr. Peter Rexa, všeobecný lekár, ortopéd
Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie. Podkladom vzniku Parkinsonovej choroby je nedostatok dopamínu - látky, ktorá slúži ako prenášač biologickej informácie medzi bunkami.
MUDr. Karin Gmitterová, neurológ
Jačmeň na oku je hnisavým zápalom, ktorý sa najčastejšie prejavuje bolesťou celého viečka, svrbením a začervenaním mihalnice. Ako liečiť toto ochorenie?
MUDr. Nina Paššáková, absolventla LFUK v odbore všeobecné lekárstvo
Definícia sterility (neplodnosti) podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) hovorí, že za sterilný (neplodný) pár možno považovať taký pár, ktorý nedospel k tehotenstvu behom jedného roku pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku.
MUDr. Jana Husarčeková, otorinolaryngológ
Genitálny herpes je vírusová infekcia pohlavného orgánu (opar) spôsobená vírom Herpes simplex, ktorá sa prejavuje drobnými pľuzgierikmi naplnenými tekutinou. Aké sú jeho príčiny vzniku?
MUDr. Jozef Klinovský, všeobecný lekár
AIDS je klinický syndróm, posledné štádium dlhodobo prebiehajúcej HIV infekcie. V tomto štádiu dochádza k takej deštrukcii imunitného systému organizmu, že sa objavia aj oportunné infekcie a nádorové choroby.
MUDr. Jana Husarčeková, otorinolaryngológ
Rakovina pľúc je veľmi častou príčinou úmrtia u žien ako aj u mužov. Skôr postihuje ľudí, ktorí sú fajčiari alebo sú vystavení pôsobeniu škodlivých karcinogénov na organizmus. Ale to nie je jediný rizikový faktor.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Rakovina pľúc je veľmi častou príčinou úmrtia u žien ako aj u mužov. Skôr postihuje ľudí, ktorí sú fajčiari alebo sú vystavení pôsobeniu škodlivých karcinogénov na organizmus. Ale to nie je jediný rizikový faktor.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Počas chladného počasia je každý človek viac náchylný na rozličné ochorenia - veľmi často sa vyskytuje infekčná nádcha s kašľom a s jemne zvýšenou telesnou teplotou. Takéto infekcie sú vyvolávané širokou škálou respiračných vírusov.
MUDr. Andrea Kilárová, všeobecný lekár
Psoriáza je dlhodobé ochorenie kože, ktoré postihuje okolo 80 miliónov ľudí na celom svete. Ochorenie nie je život ohrozujúce, ale ľudia so psoriázou môžu byť viac náchylní na diabetes, psoriatickú artritídu, choroby srdca či depresiu.
doc. MUDr. Michal Šak, CSc., dermatovenerológ
Inkontinenciu moču možno vo všeobecnosti definovať ako stratu schopnosti vedome udržať moč, a tak určovať okamih vyprázdnenia. Ide teda o nechcený mimovoľný únik moču, spôsobený stratou schopnosti vôľovo zadržiavať moč. Aké sú možnosti liečby?
MUDr. Jana Husarčeková, otorinolaryngológ
Tularémia je nákazlivé ochorenie voľne žijúcich hlodavcov, spôsobené baktériami rodu Francisella. Pôvodcom tularémie zvierat a ľudí je baktéria Francisella tularemis. Veľmi často napáda zajace a divé králiky, preto sa zvykne nazývať aj zajačím morom.
RNDr. Gabriela Kolesárová, imunológ, cytogenetik, biológ