Turistika - pohybová činnosť prospievajúca telu i duši

Pešia turistika je najjednoduchšou formou aeróbneho cvičenia a Slovensko je na ňu ako stvorené. Chôdza patrí medzi základné ľudské lokomočné činnosti. V poslednej dobe je však veľmi zanedbávaná. Ľudia väčšinou využívajú na prepravu motorové vozidlá, kvôli čomu im klesá fyzická kondícia.

Turistika nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie ani vedomosti. Túto činnosť môžete v podstate vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Turistika využíva prirodzený ľudský pohyb, ktorý fyzicky zaťažuje celý organizmus, a zlepšuje tak zdravie i fyzickú kondíciu.

Zdravotné aspekty pešej turistiky

Turistika je jednou z prevencií voči vzniku civilizačných ochorení: srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky II. typu a nadváhy. Aeróbne aktivity, trvajúce dlhšie ako 20 minút a v strednej intenzite zaťaženia vedú k zlepšeniu srdcovej aktivity, poklesu krvného tlaku, zvýšeniu efektivity transportu kyslíka do tkanív a k lepšiemu spaľovaniu tukov v organizme.

Turistika je ideálnym spôsobom pre odbúravanie nadbytočného telesného tuku, avšak treba aj zmeniť životný štýl a stravovacie návyky. Človek spáli na turistike 350-450 kalórií za hodinu, závisí to od rýchlosti a druhu terénu. Okrem chudnutia sa dá turistikou aj poriadne zaposilňovať. Pešia turistika významne posilňuje pohybový aparát dolných končatín.


Prečítajte si tiež:

Ultra behy - dokonalosť alebo bláznovstvo?


Sloboda a voľnosť bez hraníc

Je len na vás, akú trasu si zvolíte, aké tempo si určíte, akú dobu, deň a obdobie si vyberiete. Cestujete na vlastnú päsť a neobmedzený nikým a ničím.

Pokoj a odpočinok pre telo i dušu

Tento šport prináša pokoj do našich duší. Umožňuje si odpočinúť, počas chôdze vnímať vôňu a krásy prírody, nadýchať sa z plných pľúc čerstvého vzduchu a samozrejme zlepšiť našu kondíciu.

Pre turistických nováčikov je dôležité aktívne chodiť na prechádzky a na výlety. Niekedy stačí aj jednoducho vystúpiť z dopravného prostriedku o niekoľko zastávok skôr a postupom času zvyšovať tempo či vzdialenosť. Telesná záťaž by však mala zodpovedať zdravotnému stavu jedinca.

Vybavenie pre turistiku

Obuv

Obuv na pešiu turistiku by mala najmä dobre sedieť a netlačiť. Má byť vyrobená z priedušných materiálov a nemala by prepúšťať vodu.

Oblečenie

Oblečenie v prírode s premenlivými podmienkami by malo byť vyrobené z funkčných materiálov. Vhodná je skladba oblečenia z dvoch a viacerých vrstiev, ktoré je možné podľa počasia obliecť alebo vyzliecť. Platí, že oblečenie musí byť pohodlné.

Batoh na turistiku

Batoh je neodmysliteľnou súčasťou vybavenia turistu.

Batohy delíme podľa objemu na:

Malé batohy s objemom do 30 litrov – tieto batohy sú určené pre menej náročné výlety. Jednodenné vychádzky, jednoduchú víkendovú turistiku, či denné používanie. Ide o mestské batohy určené pre každodenný život.

Stredné batohy s objemom 30 až 50 litrov – sú určené pre náročnejšie víkendové až týždenné akcie, kde je nutné pribaliť ďalšie vybavenie, ako je napríklad stan a spacák.

Veľké batohy s objemom 50 až 75 litrov – sú určené pre viacdenné náročnejšie akcie mimo civilizácie, pre zimné akcie či expedície.


Prečítajte si aj tento článok:

Ultra behy - dokonalosť alebo bláznovstvo?

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

Dr.Vitamin - zľavový kupón VIANOCE. 5% zľava pre užívateľov Zdravie.sk !

Špecialista na vitamíny, minerály a doplnky stravy. Obchod kde nájdete všetky vitamíny, minerály a doplnky stravy.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.