Aj vás občas potrápia kŕče v nohách? Objavia sa nečakane a vedia byť intenzívne. Príčin môže byť viac. Pozrite sa, čo je za tým. Dá sa ich zbaviť? Čo je najlepšou prevenciou?
Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, ako funguje ľudský organizmus? Rozmýšľali ste o všetkých tých orgánoch, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele? Možno sa zdá, že každá časť tela je dôležitá, no nie je to až tak pravda.
Alzheimerova choroba je pravdepodobne najviac známou formou demencie, keď je postihnutá pamäť, myslenie a orientácia. Demencia je definovaná ako zlyhanie mentálnych funkcií a nedá sa tak úplne predvídať, no sú veci, na ktoré ak si dáte pozor, tak znížite riziko vzniku tejto choroby.
Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty, a predsa to nemá nič spoločné s väčšou hmotnosťou. Príčinou je nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknuté, opuchnuté. Napuchnuté je celé telo, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy či oči, najmä ráno po prebudení.
Najznámejším typom hemofílie je vrodená, ktorá je dedičnou chorobou a trpia ňou len muži. Existuje ale viac druhov tejto choroby, čo sa prejavuje poruchami v rôznych fázach života jedinca.
Rastový hormón sa tvorí v žľaze, ktorú všetci poznáme ako mozgovú hypofýzu. Jeho základnou úlohou je podpora rastu nedospelých jedincov, ale nemali by sme zabudnúť ani na metabolizmus, bez tohto hormónu by totiž správne nefungoval.
Počuli ste už o trende s názvom "črevná sprcha"? Už veľa ľudí vyskúšalo túto procedúru, no jej účinky na ľudský organizmus nie sú až také prospešné ako by sa mohlo zdať.
Počet pacientov s chronickým zápalovým ochorením čriev vo vyspelých krajinách sveta, vrátane Slovenska, výrazne stúpa. Alarmujúcim je fakt, že čoraz viac postihuje mladých ľudí a deti. Bolesti brucha, časté hnačky, alebo strata hmotnosti môžu byť signálom, ktorý si vyžaduje pozornosť špecialistu a najmä včasnú liečbu.
Zákerná Alzheimerova choroba sa nám väčšinou spája so starobou. Tiež sa nazdávate, že sa vás netýka, ak ste mladí? Vedci však tvrdia opak!
Môže sa zdať, že v období, keď ešte nerastieme alebo sme už narástli, rastový hormón nepotrebujeme. Opak je ale pravdou. Podporovanie rastu nie je jedinou dôležitou funkciou, ktorú rastový hormón plní.
Dnes iba ťažko nájdeme človeka, ktorý by neužil žiadny liek. Ak vychádzame z odbornej terminológie - liek je prípravok používaný v diagnostike alebo v terapii.
Hovorí sa, že radšej stratiť v živote sekundu, ako pre sekundu stratiť život. Mnoho ľudí sa vyhovára, že na preventívne prehliadky nemá čas. Nájdu si ho až vtedy, keď prídu prvé problémy. Veď načo by strácali svoj drahocenný čas vysedávaním u lekára, keď im nič nie je?
Najnovšia štúdia nemeckých vedcov určila najlepšie techniky, ako orálne užívať lieky. Ako napísali v práci publikovanej v časopise Annals of Family Medicinea, pri tabletkách najlepšie pomôže napitie sa z plastovej fľaše. Naopak pri kapsulách by sa mal užívateľ medikamentu napiť menšieho množstva vody a skloniť hlavu.
Vykonávanie potreby na verejných toaletách často nie je príjemná predstava. Ľudia toto miesto považujú za jedno z najšpinavších. Dôležitá je hlavne správna technika umývania rúk po každej návšteve sociálneho zariadenia.
Upchatý a plný nos či podráždená sliznica nemusia vždy ukazovať na obyčajnú infekčnú nádchu, ktorá patrí počas jesene medzi najčastejšie virózy. Vymenované sprievodné znaky môžu u človeka napríklad signalizovať aj stres, depresiu alebo sexuálne podráždenie. Lekári vtedy hovoria o emočnej nádche.
Ak máte často pocit, že vaša rana po úraze alebo poranení krváca príliš dlho a hojí sa pomaly, zbystrite pozornosť! Možno aj vy trpíte problémom zrážanlivosti krvi a ani o tom neviete.
Zdesenie, panika a v niektorých prípadoch aj hnus zaplavili slovenské domácnosti, keď sa pred pár dňami začala šíriť informácia, že naše domovy berú útokom cudzokrajné parazity. A rovno cez posteľ!
Navonok nemusíte pozorovať žiadne príznaky, ale pod kožou, v žilách, môže vznikať zápal a tým aj chronické žilové ochorenie. Príznaky ako bolesť nôh, tŕpnutie, kŕče, nepokojné, unavené, ťažké a opuchnuté nohy väčšina ľudí podceňuje a nevenuje im pozornosť.
Zapaľujú sa vám lýtka? To nie je dobré znamenie. Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu pri prevencii kŕčových žíl. Takto sa vyhnete nielen estetickej vade, ale aj zdravotným problémom a následným rizikám.
Máte telo posiate znamienkami a premýšľate nad ich odstránením? Mali by ste čím skôr absolvovať vyšetrenie u odborníka, ktorý posúdi, či je nutné znamienka bezodkladne vybrať. Takýto zákrok je totiž najlepšie podstúpiť skôr, než pokožku vystavíte horúcim slnečným lúčom.