Koronavírus na Slovensku: všetky dôležité informácie

Koronavírus 2019-nCOV na Slovensku do dnešného dňa nebol potvrdený. Vo svete si doteraz vyžiadal už vyše 2500 obetí na životoch a viac ako 77 000 osôb v najmenej 30 krajinách sa ním nakazilo.
Koronavírus na Slovensku

koronavirus 2019-nCOV | Zdroj: Facebook.com

Aktualizované: 27.2.2020

 • Prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 potvrdili už aj vo Viedni. Koronavírus je tak doposiaľ najbližšie k Slovensku!

 • Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Taliansku sa vyšplhal už na 528. Počet mŕtvych v krajine stúpol na 14. Ochorenie COVID-19 sa v Taliansku šíri najrýchlejšie spomedzi európskych štátov.

 • V Rakúsku potvrdili prvé dva prípady nákazy koronavírusu. Obaja pacienti sú už v karanténe v Innsbrucku. Prvý prípad ochorenia COVID-19 hlási aj Chorvátsko.

 • Prvého nakazeného koronavírusom hlási aj susedné Maďarsko, ide o muža, ktorý pracoval na luxusnej lodi Diamond Princess a bol v karanténe.

 • Taliansko hlási 132 nakazených koronavírusom, 7 ľudí už ochoreniu COVID-19 podľaho. Taliani zrušili aj karneval v Benátkach. Viac ako 50 000 ľudí je v karanténe.

 • V čínskych väzniciach evidujú už viac ako 500 prípadov nákazy novým koronavírusom, väčšinu z nich v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy. Až 230 prípadov zaznamenali v ženskej väznici v meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Riaditeľa tohto ústavu odvolali z funkcie za to, že nedokázal zabrániť rozšíreniu vírusu.

 • Výletnú loď Diamond Princess, ktorá je pre koronavírus v japonskom prístave, začali po konci karantény opúšťať prví cestujúci. V priebehu dňa ich má odísť približne 500.

 • Riaditeľ nemocnice v čínskom meste Wu-chan, epicentre šírenia koronavírusu, v pondelok 18.2.2020 miestneho času vírusu podľahol .

 • Čínske úrady oznámili 105 nových prípadov úmrtí na koronavírus, pričom celkový počet obetí stúpol na 1 770. Pribudlo tiež 2 048 nových prípadov nákazy. Od začiatku vypuknutia epidémie pred 2 mesiacmi sa zotavilo viac ako 10 000 nakazených ľudí, ktorí mohli opustiť nemocnice.

 • Na infekčnej klinike nitrianskej fakultnej nemocnice sa objavilo podozrenie na nový nebezpečný koronavírus. Ide o mladého muža, ktorý sa vrátil z Thajska a v nitrianskej nemocnici ho hospitalizovali s vysokými teplotami a respiračnými problémami. Aktualizované: vírus sa u tohto pacienta nepotvrdil.

 • Na výletnej lodi Diamond Princess, ktorá je v karanténe pre koronavírus, je aj jeden Slovák. Je v kontakte s našim Zastupiteľským úradom v Tokiu a podľa posledných informácií Ministerstva zahraničných vecí je zdravotne v poriadku. Japonské úrady 3. februára rozhodli nasledujúcich 14 dní držať v karanténe všetkých viac než 3700 ľudí na palube, ktorí na lodi trávili luxusnú dovolenku vo východnej Ázii. Celkový počet nakazených na lodi je 174.

 • Prvá vakcína proti novému typu koronavírusu, ktorý sa od vlaňajšieho decembra šíri z Číny, by mohla byť k dispozícii za 18 mesiacov. V utorok o tom podľa agentúry Reuters informoval generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhan Ghebreyesus.

 • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ďalej informovala, že nový druh koronavírusu šíriaci sa z Číny dostal oficiálne pomenovanie - Covid-19.

 • Epidémia nového typu koronavírusu môže zasiahnuť až 60% svetovej populácie v prípade, že sa ju nepodarí dostať pod kontrolu, povedal hongkonský epidemiológ v oblasti verejného zdravotníctva, Gabriel Leung.

 • Nedeľa 9.2.2020 je označovaná aj za „najsmrteľnejší“ deň. Počas jedného dňa zomrelo zatiaľ najviac pacientov nakazených koronavírusom 2019-nCoV, konkrétne 97.

 • Koronavírus sa diagnostikuje už aj na Slovensku a to v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri Úrade verejného zdravotníctva SR. Výsledky testov sú tak známe skôr, ako keď boli zasielané do laboratória v Nemecku.

Liek na koronavírus?

Žene nakazenej novým koronavírusom sa dramaticky zlepšil stav, keď ju liečili kombináciou antivirotík, používaných pri liečbe chrípky a infekcie HIV.

Pacientka vo veku 71 rokov mala negatívne výsledkov testov 48 hodín po tom, čo jej thajskí lekári nasadili spomínanú kombináciu liekov.

"Pozitívne laboratórne výsledky sa za 48 hodín zmenili na negatívne, Pacientka bola najprv vyčerpaná, o 12 hodín už sedela na posteli," uviedol Dr. Kriengsak Attipornwanich.

Koronavírus má svoju prvú obeť mimo Číny. Ide o 44-ročného muža, ktorý zomrel na Filipínach.

Muža prijali do nemocnice 25. januára s horúčkou, kašľom a bolesťami v hrdle, neskôr sa uňho rozvinul ťažký zápal pľúc.

Napriek tomu, že muž bol stabilizovaný a vykazoval známky zlepšenia, v posledných 24 hodinách sa jeho stav zhoršila napokon zomrel.

Filipíny zakázali vstup na svoje územie všetkým prichádzajúcim z Číny, s výnimkou vlastných občanov vracajúcich sa domov. Podobné opatrenia prijali aj USA, Japonsko, Singapur a Austrália.

Koronavírus na Slovensku

Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline prišli vo štvrtok 30.1.2020 dvaja Slováci, ktorí mali po návrate z Číny príznaky koronavírusu.

Obaja boli pracovne tri týždne v Číne, asi 1500 kilometrov od epicentra epidémie koronavírusu.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline nariadil ich prevoz do Univerzitnej nemocnice Martin. Aktuálne sú izolovaní v samostatnej časti nemocnice na Klinike infektológie a cestovnej medicíny a majú vyčlenený zdravotnícky personál, ktorý nebude ošetrovať iných pacientov.

Ich hospitalizácia je pod prísnymi karanténnymi opatreniami. Obom mužom odobrali vzorky krvi, ktoré budú transportované do špeciálnych laboratórií v Berlíne, kde ich otestujú na koronavírus. Muži aktuálne javia iba známky ľahkej virózy, nemajú horúčku a nevyžadujú si intenzívnu liečbu,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Výsledky oboch mužov boli negatívne. V súvislosti s novým koronavírusom boli doteraz zo Slovenska na laboratórnu diagnostiku zaslané vzorky od 13 osôb, ktoré mali cestovateľskú anamnézu a klinické symptómy. Všetky boli negatívne.

WHO vyhlásila stav globálnej núdze

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil vo štvrtok 31.1.2020 stav globálnej zdravotnej núdze.

Tento stav sa vyhlasuje v reakcii na "výnimočnú udalosť", ktorá predstavuje riziko pre iné krajiny a vyžaduje si koordinovanú reakciu.

"Nevieme, aké škody by mohol tento vírus napáchať v krajinách so slabším systémom zdravotníctva. Je potrebné konať, aby sme krajinám pomohli sa na takúto možnosť pripraviť," vysvetlil generálny riaditeľ WHO Adhanom Ghebreyesus dôvod, prečo sa svetová organizácia rozhodla stav zdravotnej núdze vyhlásiť.

Slovensko je pripravené na koronavírus 2019-nCOV

V pondelok 27.1.2020 na Ministerstve zdravotníctva SR v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom 2019-nCOV zasadal krízový štáb, odborníci informovali predsedu vlády, povereného riadením ministerstva zdravotníctva, Petra Pellegriniho o všetkých aktuálnych informáciách.

Úrad verejného zdravotníctva SR pod taktovkou hlavného hygienika SR Jána Mikasa prijíma kontinuálne opatrenia.

Úrad verejného zdravotníctva SR zriadil telefonický a e-mailový kontakt, kde sa v prípade potreby môže verejnosť obrátiť s otázkami k téme koronavírusu.

24-hodinová telefonická linka začne fungovať 27. 1.od 15.30 h.

 • tel.: 0917 222 682
 • e-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk

Rezort zahraničných vecí v reakcii na koronavírus odporúča občanom SR zvážiť nevyhnutnosť cestovania do niektorých čínskych provincií, koronavírus potvrdili aj na Taiwane.

Pravidelne aktualizovaná interaktívna mapa podrobne ukazuje rozšírenie koronavírusu vo svete.

Koronavírus blízko Slovenska

V Európe má zatiaľ najviac potvrdených prípadov nákazy koronavírusom Nemecko, ktoré aktuálne hlási 7 osôb.

6 prípadov koronavírusu sa vyskytuje vo Francúzsku, ďalšie prípady sa vyskytli aj v Rusku, Veľkej Británii, Taliansku, Fínsku, Švédsku a Španielsku.

Podozrenie na koronavírus preveruje Kroměřížská nemocnica. Zdravotníci muža previezli na infekčné oddelenie do Uherského Hradište. Muž sa 9. januára vrátil z Číny, kde bol ako turista.

Aktualizované: Koronavírus nebol u tohto moža potvrdený.

Podozrenie na koronavírus testovali aj v Prahe na Bulovce, nákaza sa však nepotvrdila. Nákazu testujú aj hygienici v Moravskosliezskom kraji u dvoch pacientov, informuje ČT24.

Dva nové prípady podozrenia na nákazu novým koronavírusom sa objavili v Rakúsku. Dvaja rakúski občania - jeden muž a jedna žena - prišli nezávisle od seba do dvoch viedenských nemocníc s príznakmi typickými pre tento vírus, akými sú kašeľ a horúčka.

Aktualizované: Podľa vyjadrenia Viedenského združenia liečebných ústavov lekári nepotvrdili nákazu ani v jednom z uvedených dvoch prípadov.

Čo je koronavírus?

Koronavírusy sú skupinou vírusov, ktoré spôsobujú choroby u cicavcov a vtákov. U ľudí spôsobujú vírusy respiračné infekcie, ktoré sú zvyčajne mierne, vrátane bežných prechladnutí, ale zriedkavejšie formy, ako sú SARS a MERS, môžu byť smrtiace.

ako vyzerá koronavírus

SARS koronavírus, zdroj: wikimedia.org

Predpokladá sa, že koronavírusy spôsobujú významné percento všetkých bežných prechladnutí u detí a dospelých.

Koronavírus môže okrem pneumónie, buď priamej vírusovej alebo sekundárnej bakteriálnej pneumónie, tiež spôsobiť bronchitídu- akútny zápal priedušiek.

Objavenie koronavírusu

Koronavírusy boli objavené v 60. rokoch minulého storočia. Najstaršími objavenými koronavírusmi boli infekčná bronchitída u kurčiat a dva vírusy z nosových dutín u ľudských pacientov s nachladnutím, ktoré boli následne pomenované **ľudský koronavírus 229E a ľudský koronavírus OC43. **

Odvtedy boli identifikovaní ďalšie druhy koronavírusov, vrátane SARS-CoV v roku 2003, HCoV NL63 v roku 2004, HKU1 v roku 2005, MERS-CoV v roku 2012 a najnovšieho -nCoV v roku 2019.

Čo zatiaľ vieme o novom koronavíruse 2019-nCOV?

 • prvýkrát bol zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan
 • predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny
 • čínske medicínske autority pred pár dňami potvrdili prenos koronavírusu 2019-nCoV z človeka na človeka
 • prejavuje sa najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou a v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím
 • spôsobuje akútne respiračné ochorenie pneumóniu, čiže zápal pľúc
 • je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV šíriacich sa v minulosti

Informácie o koronavíruse budeme priebežne aktualizovať!


Prečítajte si aj:

Zápal plúc: na tento spôsob prevencie nezabudnite

Príznaky zápalu plúc-pneumónie


ten

27.1.2020 - Čo zatiaľ vieme o novom koronavíruse 2019-nCOV?

... predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny ...

zaujímalo by ma, ak by niekto vedel fundovane zodpovedať mojich sedem otázok:

1.ide teda aj o zoonózu (choroby prenosné zo zvierat na človeka)?
2.môže sa teda rozšíriť aj inými napríklad migrujúcimi zvieratami ?
3.môže sa ním zviera nakaziť od človeka ?
4.aký je jeho virulentný rádius a v akom prostredí ?
(neviem či to správne pomenuvávam, ale myslím tým dobu resp. vzdialenosť,
ktorú dokáže prekonať za určitý čas mimo tela hostiteľa, teda vo vonkajšom prostredí, kým sa stane neškodným)
5.aké prostredie je pre jeho šírenie najpriaznivejšie a ktoré je preňho kritické ?
6.aké bežné dezinfekčné prípravky ho neutralizujú ?
7.ak ho pacient prekoná stane sa voči nemu rezistentný ?

za odpovede vopred ďakujem

ahjajjaj

ahojte, dcérka odchádza na lyžiarsky zájazd do Nízkych Tatier. Kým tam bude, chystá sa jej triedna na svadobnú cestu do Thajska. Tam je vírus dosť rozšírený. Myslím si, že ak tam pôjde, bude to nezodpovedné voči ľuďom, ktorých by potom mohla nakaziť počas inkubačnej doby, ak by sa ona nakazila.

swistica

Dnes v spravach slovensky vedec hovoril, ze nakaza pocas inkubacnej doby mozna nie je.

Ak sa tymto virusom niekto zaobera podrobnejsie, mohol by mi niekto vysvetlit tu paniku, ktoru okolo neho robia? Vraj liecba bezne trva tyzden a v komplikovanych pripadoch dva tyzdne. Pamätam sa, ze ked som v detsve mala zapal pluc, liecba bola az jeden mesiac. Tak preco taka panika, ved zapal pluc vieme liecit. Ja som z celej tejto problematiky zmätena . Viete niekto k tomu nieco viac?